Νέες θέσεις εργασίας μέσα από την υιοθέτηση των νέων ευρωπαϊκών προτύπων βιωσιμότητας στην ΕΕ και την Ελλάδα
Ποιες είναι οι νέες δεξιότητες και συμπράξεις που απαιτούνται;
Εκδήλωση από το CSR HELLAS στις 19 Σεπτεμβρίου 2022

Τη Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2022 διοργανώθηκε  εκδήλωση από το CSR HELLAS, με θέμα την εκπαίδευση και τη σύνδεσή της με το οικονομικό μοντέλο της βιώσιμης ανάπτυξης, στις εγκαταστάσεις του Αμερικάνικου Κολλεγίου Ελλάδος. Ακαδημαϊκοί και στελέχη επιχειρήσεων, συζήτησαν τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να συνεργαστούν με στόχο την προσαρμογή στη βιωσιμότητα μέσα από την εκπαίδευση. Κοινός άξονας της συζήτησης ήταν οι δύο επιτυχημένες πρωτοβουλίες με στόχο τη σύνδεση επιχειρήσεων και ακαδημαϊκών ιδρυμάτων/νέων. Πρόκειται για τον Φοιτητικό Διαγωνισμό Ν. Αναλυτής του οποίου η απονομή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της εκδήλωσης και την καινοτομική σε ευρωπαϊκό επίπεδο πρωτοβουλία του CSR-School, η οποία ξεκινά σε λίγες ημέρες για 4 η συνεχόμενη χρονιά σε συνεργασία με το ALBA Graduate Business School και το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Ο Φοιτητικός Διαγωνισμός για την ΕΚΕ «Νίκος Αναλυτής»  αποτελεί μία πρωτοβουλία του CSR HELLAS για τη διασύνδεση της επιχειρηματικής κοινότητας με την ακαδημαϊκή και τους φοιτητές. Το θέμα του διαγωνισμού κάθε χρόνο βασίζεται στο πλαίσιο που θέτουν οι 17 Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης (ΣΒΑ). Συγκεκριμένα, το 2021 υλοποιήθηκε ο 6ος κύκλος του Φοιτητικού Διαγωνισμού εστίασε στον 12ο ΣΒΑ με θέμα «Η υπεύθυνη κατανάλωση και παραγωγή και ο ρόλος της εκπαίδευσης στην ανάπτυξη και καλλιέργεια υπεύθυνης συμπεριφοράς καταναλωτών, εργαζομένων και στελεχών». Οι φοιτητές που διακρίθηκαν ξεκίνησαν πρακτική άσκηση στο CSR HELLAS ή σε εταιρεία – μέλος του μέσα στο 2022. Ειδικότερα, από το Πανεπιστήμιο Κρήτης βραβεύτηκαν οι:

Θεοφιλίδη Ελπίδα
Προπτυχιακό, 4ο έτος, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης

Τσιτιρίδης Παναγιώτης
Προπτυχιακό, 5ο έτος, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης

Τσούκα Νεφέλη – Έλκε
Προπτυχιακό, 4ο έτος, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης

Παρακαλούμε δείτε τα σχετικά αρχεία: